Enerji Ticareti
Limak Enerji, enerji sektörünün temelini oluşturan ticari faaliyetlerini, belirlemiş olduğu risk politikası ve uzun vadeli piyasa beklentileri çerçevesinde yürütmektedir. Limak, üretimden son tüketiciye kadar yürüttüğü enerji tedariği, satışı, üretimi ve dağıtımı faaliyetlerinin tümünü analiz etmekte ve sürekli optimize etmektedir. 

Toptan Enerji Ticareti

Her türlü kaynaktan enerji üretimi yapan santrallerden enerji tedarik eden Limak Enerji, tedarik anlaşmalarında üreticilerin günlük,mevsimsel profillerini ve özel koşullarını göz önünde bulundurmaktadır. Limak Enerji, enerji ticareti şirketleriyle de sabit fiyatlı, endekse bağlı ve çeşitli modellerde baz yük, pik yük, özel profilde enerji alış - satış anlaşmaları yapmaktadır. 

İthalat – İhracat

Kurmuş olduğu Limak Energy Europe şirketi ile Avrupa’da enerji ticareti faaliyetleri yürütmekte olan Limak, ENTSO-E bağlantısı kapsamında Avrupa piyasaları ile sınır ötesi enerji ticareti yapmakta ve gerçekleştirilen kapasite ihalelerinde yer almaktadır. 

Enerji Borsası - OTC - Türev Piyasalar

Türkiye’de enerji borsasının, elektrik vadeli işlemler piyasasının ve tezgah üstü piyasaların kurulması için yapılan çalışmalara öncülük eden Limak, enerji piyasalarının daha likit, fiyatların daha saydam ve risklerin daha hesaplanabilir olmasını amaçlamaktadır. Türkiye’de rekabetçi ve doğru işleyen bir enerji piyasasının oluşturulabilmesi için, Limak Enerji mevcut yurtdışı örneklerin araştırılmasına ve yapılan çalışmalara destek vermektedir.

Dengeden Sorumlu Grup

RES, HES, termik santraller ve ticaret portföylerinin içinde bulunduğu Türkiye’nin en büyük dengeden sorumlu gruplarından birisini yöneten Limak Enerji, grubundaki şirketlerin dengesizlik maliyetlerini azaltmaktadır.

Portföy Yönetimi

Limak Enerji, santrallerin tüm üretim yönetimini üstlenebildiği gibi denge yönetimini de yapabilmektedir. Yapılan bu tür anlaşmalar ile üreticilerin uzun vadeli üretim gelirleri piyasa risklerinden korunmakta ve dengesizlik maliyetleri düşürülmektedir.

Optimizasyon ve Risk Yönetimi

Limak Enerji üretim, satış ve ticaret faaliyetlerini entegre bir risk politikası kapsamında sürdürmektedir. Risk yönetimi konusunda müşterilerine çeşitli alternatifler sunan Limak Enerji, piyasa riskleri, işletme, üretim ve ticari işlemler ile ilgili risklerin yönetilmesi konularında da iş ortaklarına danışmanlık sunmaktadır.

Yenilenebilir Enerji

Limak Enerji, portföyündeki hidroelektrik ve rüzgar enerjisi santralleri ile müşterilerine temiz enerji tedarik etmektedir. Enerjideki dışa bağımlılığı azaltmaya ve çevrenin korunmasına özen gösteren Limak Enerji, yenilenebilir enerji üreticileri ile uzun vadeli enerji tedarik anlaşmaları yaparak, yenilenebilir enerji portföyünü sürekli geliştirmektedir.

Karbon Ticareti

Limak Enerji Uzunçayır, Tatar ve Pembelik hidroelektrik santralleri için uluslararası karbon emisyonu azaltımı sertifikasına sahiptir. Kayıt işlemleri devam eden Alkumru ve Kirazlık santralleri de dahil olmak üzere santraller yılda toplam 1 milyon tondan fazla karbon kredisi oluşturmaktadır. Limak Enerji oluşturduğu karbon kredileri ile karbon ticaretinde aktif rol almakta ve uluslararası piyasalara karbon kredisi satışı yapmaktadır.

Fiyat İstatistikleri

Ürün Dönem Fiyat
NPTF 2011 Ort. 125,86
NPTF 2012 Ort. 149,58
NPTF 2013 Ort. 150,09
NPTF 2014 Ort. 163,99
NPTF 2015 Ort. 138,01
NPTF 2016 Ort. 140,57

İletişim Formu

Konu
select
 
İsim *
Şirket *
Adres  
E-posta *
Telefon  
Faks  
Mesajınız