Enerji Üretimi

Ülkemizin en temel ihtiyaçlarından birisi olan enerji üretimi konusunda, yenilenebilir enerji kaynakları başta olmak üzere stratejik öneme sahip birçok proje geliştiren Limak Enerji, işletmedeki santrallerinin yanı sıra yatırımlarına devam ettiği ve planlama aşamasındaki santralleri ile kapasitesini sürekli geliştirmektedir. Üretim portföyünü çeşitlendirmeyi hedefleyen Limak Enerji, global bir enerji şirketi olma hedefiyle yurt dışındaki yatırım fırsatlarını da değerlendirmektedir. 

HEAŞ Çevresel Etki Değerlendirme Çalışması

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali(HDGKÇS) 1985 yılında kurulmuş olan Türkiye’nin ilk doğal gaz ile elektrik üretimi yapan tesisidir ve toplam üretimi 1156 MW ’dır. Limak Enerji özelleştirme ihalesinden kazandığı Hamitabat  Elektrik Üretim A.Ş. ’yi 1 Ağustos 2013 tarihinde devralmıştır.

Tatarköy Mevkii Lüleburgaz/KIRKLARELİ’nde kuruluolan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde (HDGKÇS) türbin yenileme çalışmaları Hamitabat Elektrik Üretimi ve Ticareti A.Ş. tarafından yürütülmektedir. Projenin amacı HEAŞ’ın özelleştirme vesilesi ile sahip olduğu santralde yeterli ve güvenilir elektrik üretmektir.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) çalışması ünitelerin yenilenmesi kapsamında yapılmıştır. Halka açık rapor ve ilgili ekler hamitabatCED linkinde yer almaktadır.

Proje hakkında sorularınız ve görüşleriniz için kamu yorum formu ile bizeulasin@limakenerji.com.tr adresini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Gönüllü Karbon Standardı

Hamitabat Termik Santrali

Gönüllü Karbon Standardı (VCS), karbon ticaretinin daha güvenilir ve yenilikçi araçlarla yönetilmesini sağlamak üzere geliştirilmiş olan uluslararası bir karbon ticareti standardıdır.

Limak Enerji, Uzunçayır, Tatar, Pembelik ve kayıt süreci devam eden Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santralleri için, VCS Karbon Emisyonu Azaltımı Sertifikası’na sahiptir. Santraller yılda yaklaşık olarak 250,000 motorlu taşıtın karbon salınımına denk gelen 1 milyon tondan fazla karbon salınımını azaltmaktadır.

İşletmedeki Üretim Santralleri

 
VCS

Hamitabat Termik Santrali

Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde kurulmuş olan Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali 1985 yılında işletmeye alınmış Türkiye’nin ilk doğalgaz kombine çevrim santralidir. Toplam kurulu gücü 1156 MW olan santralin işletmesi 1 Ağustos 2013 tarihinde Limak Enerji tarafından devralınmıştır. 
 
VCS

Yeniköy Termik Santrali

Muğla’nın Milas ilçesinde kurulmuş olan Yeniköy Termik Santrali, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilmekte olup 420 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin 41. Muğla’nın ise 3. büyük enerji santralidir. Santral, 2014 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ihalesi sonucunda %50’si Limak Enerji’ye ait olan ortaklığa aktarılmıştır. 
 
VCS

Kemerköy Termik Santrali

Muğla’nın Milas ilçesinde kurulmuş olan Kemerköy Termik Santrali, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilmekte olup 630 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin 29. Muğla’nın ise en büyük enerji santralidir. Santral, 2014 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ihalesi sonucunda %50’si Limak Enerji’ye ait olan ortaklığa aktarılmıştır. 
 
Alkumru Barajı ve HES

Alkumru Barajı ve HES

Siirt ilinde Dicle – Botan Çayı üzerinde kurulu olan Alkumru barajı 2011 yılında devreye alınmıştır. Toplam 280 MW kurulu kapasiteye sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 1.000 GWh’tir.
  VCSVCS proje veritabanına ulaşmak için tıklayınız
 
Seyrantepe Barajı ve HES

Seyrantepe Barajı ve HES *

Elazığ ilinde Fırat Nehri – Peri Çayı üzerinde kurulu olan Seyrantepe barajı 2008 yılında devreye alınmıştır. Toplam 59 MW kurulu kapasiteye sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 164 GWh’tir.
 
Uzunçayır Barajı ve HES

Uzunçayır Barajı ve HES

Tunceli ilinde Munzur Çayı üzerinde kurulu olan Uzunçayır barajı 2010 yılında devreye alınmıştır. Toplam 84 MW kurulu kapasiteye sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 322 GWh’tir.
  VCSVCS proje veritabanına ulaşmak için tıklayınız
 
Çal HES

Çal HES

Denizli ilinde kurulu olan Çal HES 2001 yılında devreye alınmıştır. Toplam 2,2 MW kurulu kapasiteye sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 12 GWh’tir. Yap-İşlet-Devret modeli ille inşa edilmiş olan santralin işletmesi 2021 yılına kadar Limak Enerji tarafından yapılacaktır.
 
Kirazlık Barajı ve HES

Kirazlık Barajı ve HES *

Siirt ilinde Botan Deresi üzerinde kurulu olan Kirazlık barajı 2013 yılında işletmeye geçmiştir. Kurulu gücü 47 MW olan santralin üretim kapasitesi 150 GWh’tir.
 
Tatar Barajı ve HES

Tatar Barajı ve HES *

Elazığ – Tunceli sınırında, Peri Çayı üzerinde kurulu olan Tatar barajı 2013 yılında devreye alınmıştır. Kurulu gücü 131 MW olana santralin üretim kapasitesi 421 GWh’tir.
  VCSVCS proje veritabanına ulaşmak için tıklayınız
 
Pembelik Barajı ve HES

Pembelik Barajı ve HES *

Elazığ ilinde Fırat Nehri – Peri Çayı üzerinde inşaatına devam edilen Pembelik barajının 2014 yılında işletmeye geçmesi hedeflenmektedir. Planlanan kurulu gücü 130 MW olana santralin üretim kapasitesi 405 GWh’tir.
  VCSVCS proje veritabanına ulaşmak için tıklayınız

Planlanan Projeler

Kargı Barajı ve HES *

Planlanan Kurulu Güç: 100 MW
Üretim Kapasitesi: 254 GWh

Buharkent Jeotermal Santral

Planlanan Kurulu Güç: 15 MWÜretim Kapasitesi: 110 GWh* Ortaklıklarımız