Slide background Slide thumbnail

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali

Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., 1.220 MW kurulu güç ile yıl içinde en kritik anlarda devreye girerek, enerji tedariğine katkı sağlamıştır. Gerek stratejik konumu, gerekse yüksek güvenilirlik ve emre amadelik ile Marmara Bölgesi’nde enerji arzının güvencesi olmuş, 2017 yılındaki üretim miktarı ise 2,764 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir.

520 milyon avroluk bütçesi ile Mart 2015 yılında başlanan yenileme projesi ile birlikte, eski tesisin yerine, H sınıfı 2 adet kombine çevrim bloğunda, Eylül 2017 itibari ile tam kapasite emre amadeliğini sağlamıştır. Yatırım ile verimlilik seviyesini %61’lere yükseltmiş ve böylelikle ülke olarak, doğal kaynak tüketiminde önemli oranda iyileştirme ve aynı zamanda enerji ithalatı faturamızda düşüşe sebep olmuştur. HEAŞ bu yatırım ile hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın yapım süresi, verimlilik ve çevresel standartlar kapsamında sayılı santralleri arasında yerini almıştır.

1986’dan beri Kırklareli’nin simgesi olarak faaliyetlerine devam eden Türkiye’nin ilk doğalgaz kombine çevrim santrali olan HEAŞ, Türkiye enerji piyasasındaki varlığını ilerleyen yıllarda da yüksek verimlilik ve çevre duyarlılığı ile sürdürecektir.

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali

http://www.hamitabatelektrik.com

 

Copyright © 2015 Limak Holding. Tüm hakları saklıdır.
Limak Yatırım bir Limak Şirketler Grubu üyesidir.