Slide background Slide thumbnail

Şirket Profili

Limak Holding’in 1976 yılından günümüze uzanan tecrübesinin enerji sektörüne yansıması olan Limak Enerji, elektrik üretimi, dağıtımı, perakende ve toptan satışı, ithalat ve ihracatı konularında çalışmalarını yürütmektedir.

Sahip olduğu enerji üretimin yanı sıra, enerji ticaretinde de aktif rol oynayan Limak Enerji, enerji piyasasındaki etkinliğini arttırmaktadır. Hidroelektrik, doğal gaz ve kömür santralleri ile hâlihazırda 3.000 MW mertebesinde olan Limak Enerji, portföyünü her yıl daha da büyütmekte; ülkemizin orta-uzun vadeli enerji arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, kaynak çeşitliliğine dayalı enerji üretimi yatırımları yapmakta ve uzun vadeli iş planları çerçevesinde 5.000 MW kurulu güç hedefine doğru ilerlemektedir. Bu çerçevede, arz güvenliğinin sağlanmasında büyük öneme sahip yenilenebilir enerji alanında büyük üretim kapasiteli HES yatırımları mevcuttur.

Limak Enerji’nin işletmede olan Alkumru, Uzunçayır, Kargı, Seyrantepe, Pembelik, Tatar, Çal ve Kirazlık hidroelektrik santralleri ve inşa halindeki Çetin ve Gürsöğüt hidroelektrik santralleri ile grubun işletme ve inşa halindeki toplam HES kurulu gücü yaklaşık 1420 MW, toplam yıllık elektrik üretim kapasitesi ise yaklaşık 4,3 milyar kWh’tir.

2017 yılında, yaklaşık 100 MW gücündeki Kargı Barajı üretime başlamış, inşası devam eden 528 MW kurulu gücündeki Çetin HES devralınmış ve 58 MW gücündeki Gürsöğüt HES’te inşaat başlamıştır. Limak Enerji yenilenebilir enerji portföyü; yine geçtiğimiz yıl işletmeye alınan ve grubun ilk güneş enerjisi santrali olan 5,7 MWp kapasiteli Isparta Gönen, yapım halindeki 15,7 MWp kapasiteli Konya Apa Güneş Enerjisi Santrali ve 14,1 MW gücündeki Buharkent Jeotermal Santrali dahil edildiğinde 1.455 MW’a yükselecektir. Termik enerji üretimi alanında ise, 1.156 MW kurulu gücündeki Hamitabat Doğal Gaz Çevrim Santrali’nde, yüksek verimlilik hedeflenerek devreye alınan yenileme yatırımı yıl sonunda tamamlanmış ve ülkemizin en verimli doğal gaz çevrim santrallerinden biri olarak faaliyete geçmiştir. Diğer yandan, 1.050 MW kurulu gücündeki Yeniköy ve Kemerköy Kömür Santralleri için planlanan rehabilitasyon yatırımlarında gerekli tüm hazırlıklar tamamlanmış, sözleşmeler imzalanmıştır.

     
Copyright © 2015 Limak Holding. Tüm hakları saklıdır.
Limak Yatırım bir Limak Şirketler Grubu üyesidir.