Slide background Slide thumbnail

Batuhan Özdemir: Enerji’de Yenilenebilir Güç Odak Noktamız

Limak Enerji olarak platin sponsoru olduğumuz, Turkuvaz Grubu ve Para Dergisi ile APara tarafından T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde düzenlenen 2. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi, 25 Şubat 2019’da, Raffles İstanbul’da gerçekleşti. Zirve’de açılış konuşmasını T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaparken gün boyu gerçekleşen konferanslarda uzman konuklar enerjide 2018’i değerlendirdi ve 2019 için tahminlerde bulundu.

14:30’da başlayan “Enerjide Yeni Gelecek Perspektifi, Finansman, Yenilenebilir Enerji, Verimlilik ve Dijitalleşme” konulu son oturumda konuşan Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir, ülkemizde yenilenebilir enerji payının her geçen gün büyümeye devam ettiğini, yatırımların yanı sıra devlet desteğinin de bu konuda çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Özdemir, enerjinin verimli kullanılmasında teknolojinin çok önemli olduğunu belirtti.

“Hedef; 10 Yılda 10 Bin Megawatt Rüzgar ve 10 Bin Megawatt Güneş Enerjisi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Abdullah TANCAN rüzgâr, güneş, hidroelektrik ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjilerde ciddi oranlarda artış olduğunu söyledi. 2019 - 2023 stratejisi çerçevesinde 10 yılda 10 bin megawatt rüzgâr ve 10 bin megawatt güneş enerjisi hedefleri olduğunu ifade eden Sayın TANCAN, yenilenebilir enerjide yaşanan olumlu gelişmelerin yanı sıra enerji depolama sistemlerinde de önemli adımlar atıldığını vurguladı. Önümüzdeki dönemde hibrit uygulamaların önünün açılacağını belirten Sayın TANCAN, elektrikli araçlarda kullanılan elektriğin yenilenebilir olması gerektiğini söyledi. Bu dönüşüm nedeniyle geleneksel iş yapılarının değişmek zorunda kalacağını anlatan Sayın TANCAN, Bakanlık olarak enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Enerji sektörünün devlerinin yanı sıra, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve iş dünyasını bir araya getiren Zirve’ye 500’ü aşkın davetli katıldı.

Copyright © 2015 Limak Holding. Tüm hakları saklıdır.
Limak Yatırım bir Limak Şirketler Grubu üyesidir.